Kurumsal Kimlik Neden Gereklidir?

Kornea > Kurumsal Kimlik Tasarımı > Kurumsal Kimlik Neden Gereklidir?

Kurumsal kimlik tasarımı, şirket ya da kurumlarda aslında kuruluşun tamamına yayılmış bir temsil kültürü oluşturmaktır. Bu nedenle de öncelikli olarak kurumsal kimlik neden gereklidir sorusunun cevabının şirket içinde tam olarak benimsenmesi lazımdır.

Kurumlarda Kişiye Özgü Temsil Olmaz.

Şirketlerde devam eden faaliyetler düzenli ya da karmaşık bir şekilde yürütülür. Her firmanın ya da kuruluşun ilk etapta kendine has bir yönetim şekli olur. Bu daha çok kuruluş aşamasından belirli bir noktaya gelene kadar geçerlidir. Firmayı kuran ya da yöneten kişinin şahsi bakış açısı ve birikimi ile paralel olarak bir gelişme gösterir. Söz konusu kişilerin vizyonu işletmenin kimliğine sirayet eder.

Ancak aradan geçen bir süre sonra bu firma artık belirli bir büyüklüğe ulaşacak ve mevcut tarzdaki yönetimsel yaklaşımla sağlıklı olarak yönetilemez hale gelecektir. Kurumsal kimlik neden gereklidir sorusunun cevabı işte bu nedenle çok önemli olmaktadır.

Kurumsal Kimlik Neden Gereklidir Sorusunun Yanıtı

Kurumsal kimlik neden gereklidir

Formtech markası için hazırlanan kurumsal kimlik dahilindeki cepli dosya örneği

Kurumsal kimliğin olmadığı firmaların çoğunda yapı büyümüş ancak olaylara ve durumlara karşı şirket içinde gösterilen reaksiyonlar tamamen o anda orada yetkili bulunan insanın tavrına bağlı bir hal almaya başlamıştır. Bu durum, hem şirket içinde çalışanları hem de şirket dışından o firma ya da kuruluştan hizmet alan kurum ya da kişileri ve firma dışında diğer temas halinde olunan insanları olumsuz olarak etkilemeye başlar. Bu kişi ya da kuruluşlar yaşanan karmaşa ve davranış farklılıkları nedeniyle bir süre sonra sizin firmanızı tercih etmemeye başlayabilirler.

Örneğin eğer şirketiniz kurumsallaşmamış ve standart bir hizmet kalitesini sunamıyorsa, satış kanalınızda görevli bir insan başka bir firmaya geçince onunla birlikte müşteriniz de sizi terk edecektir. Çünkü o müşteri sizin ürün ya da hizmetinizin standart ve zaman ya da kişiye göre değişmeyecek yapısından dolayı değil, sizin müşteri temsilcinizin sohbetini sevdiği için sizden çeşitli ürün ve hizmetleri alıyordur. Aynı ürün ya hizmet kalitesini eski müşteri temsilcinizin gittiği firmada da bulacağına ikna olduğu anda sizin firmanızı terk etmemesi için hiçbir neden kalmamıştır.

Rakiplerden ve Diğer Kurumlardan Ayrışmak İçin Gereklidir.

Kurumsal kimlik neden gereklidir diye baktığımızda aslında sizin hem şirket içinde hem de şirket dışında nasıl  göründüğünüzdür. Nasıl bir imza ile diğerlerinden ayrıldığınız tamamen kurumsal kimliğinizle belirlenmektedir. Bu nedenle olmazsa olmaz bir olgudur.

Kurumsal kimlik tasarımı konusunda başarı ile sonlardırdığımız referanslarımıza göz atmanızı istiyoruz. Bu konudaki referanslarımızı görüntülemek için tıklayınız. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bize bilgi(at)kornea.com.tr e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz dahilinde 0.850 302 7687 no’lu telefon numaramızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Kurumsal kariyerinize doğru bir başlangıç yapmak adına Kornea’yı tercih edin.