Logo Amblem Tasarımı

Kornea > Logo Tasarım > Logo Amblem Tasarımı

Logo amblem tasarımı tanımı; Logo ile amblem kavramları her ne kadar aynıymış gibi görünseler de amblem’in kullanım alanları logo ile farklılıklar gösterebilir ve karıştırılmaması gerekir. Amblem Fransızcadan dilimize geçmiş “émbleme” kelimesinden türetilmiştir. Türkçe karşılığı ise imlek, belirtke olarak geçmektedir. Simge kelimesi ile eş anlamlı olmasına rağmen, hatları daha keskin belirtilmiş, net bir anlamı ifade eder.

Polis Akademisi Logo Amblem Tasarımı

Polis Akademisi için revize edilen logo tasarımı

Dilimize yerleşen ve sıklıkla kullanılmaya başlanan “logo” kelimesi “amblem” kelimesini’nin yerini halk arasında çoktan almış gibi görünüyor. Günümüzde “amblem tasarımı” yerine logo tasarımı veya logo amblem tasarımı gibi kavramlar daha ön plana çıkmış durumda.

Logo Amblem Tasarımı Nedir? Kaç çeşit ablem vardır?

Amblemleri üç şekilde ele alabiliriz;

1. Tamamen harflerden oluşan amblemler: Harflerin kullanılarak hazırlanan logo amblem tasarımı, harfleri estetikleştirerek farklı biçimlere sokulması ile oluşturulan kavramlarla hazırlanır. Harflerden oluşan amblemleri örneklendirmemiz gerekirse; Coca Cola bu konu için en bilindik ve açıklayıcı örnek olarak gösterilebilir. Canon, Sony, Google amblemleri yine örnek olarak en bilinen tasarımlardandır.

2. Biçimleri ile grafiksel olarak firma hakkında fikir veren amblemler: Bir sembolün grafiklerle firmanın yapmış olduğu işi veya bulunduğu sektörü tanımlayan “amblem tasarımlarına” Windows’un logosu olan dört pencereyi örnek olarak değerlendirebiliriz. Markayı direk olarak temsil etmektedir.

3. Harf ve resimsel amblemler: Harflerin ve grafiklerin bütünleştiği amblem çalışmalarına denilir. Harley Davidson, LG gibi markaların logolar bu kategori için örnek gösterilebilir niteliktedir.

Logo, logotype çeşitleri nelerdir?

– Logotype
– Sans Serif Tipi Logolar
– Tek Karakterden Oluşan Logolar
– Çok Karakterden Oluşan Logolar
– Kombinasyon Tipindeki Logolar
– Geleneneksel Olmayan Logolar
– Yeni Tipografik Logolar
– Kaligrafik Logolar
– Karmaşık Formdaki Logolar
– Numaralardan Oluşan Logolar
– Katmanlı Logolar

gibi kategorize edilebilirler. Günümüzde logo amblem tasarımı kavramı çoğunlukla logo tasarımı olarak bilinip kullanılmaktadır. Söz konusu çalışma çeşidine sayfamızda da sıkça logo tasarım, profesyonel logo tasarımı ve kurumsal logo tasarımı şeklinde değinilmektedir.

Bu konuda ki hizmet ve çalışmalarımız hakkında bilgi almak için bize bilgi@kornea.com.tr adresinden mail atabilir, yada 0850 302 7687 no’lu telefonumuzdan ulaşarak aklınızdakileri danışabilirsiniz. Konu ile ilgili referanslarımızı görüntülemek için tıklayınız.

Logo tasarımı ihtiyacınızı profesyonel bir şekilde çözümleyin.