Logo Tasarımı - Profesyonel Logo Tasarımı - Kurumsal Logo l Kornea

Logo Tasarımı

Logo Tasarımı ProjelendirmeLogo tasarımı işletmenizin kurumsal kimliği’nin temelidir. Ürünlerinize, hizmetlerinize yansıyan misyon, vizyon gibi kurumsal fikirlerinizin özeti, sembolleştirilmiş halidir. Kurumsal logo tasarımı markanızı bütünleyen en temel işletme unsurudur. Müşterileriniz markanızı duyduğunda akıllarında herhangi bir sembol oluşmaz çünkü “marka” işitsel hafızaya etki eder. Logonuz ise görsel hafızaya hitap ederek insanların markanızı duyduğunda zihinlerinde bir sembolün oluşmasına etki eder, zihinlerinde oluşan görüntü sizin logonuzdur.

Günümüzde büyük veya küçük ölçekli tüm firmalar bir şekilde dijital veya basılı medya’da yer almak durumdadır. Düşünün; bir şirket logo tasarımı olmadan kartviziti olabilir mi? Peki ya kurumsal kimlik? Yada web sayfası? Veya bu çalışmalara yön gösterecek işletmenizin bir logo tasarımı yoksa hepsi tek bir bütünlük içerisinde olabilirmi? Malesef olmayacaktır.

Profesyonel logo tasarımı çalışması nasıl olmalıdır?

Doğru bir logo çalışması herşeyden önce vektörel olmalıdır. Size teslim edilirken renkleri net olarak belirlenmiş ve baskı renkleri (trigromi) ile teslim edilmelidir. İşletmenizle, bulunduğunuz sektörle ilişkili net ve yalın olmalıdır. Logo tasarımı çalışmalarında karmaşıklıktan uzak durmanızda fayda olacaktır. Kimse logonuzu karşısına alarak ona bir sanat eseri edası ile bakmayacaktır. Anlaşılır olması akılda kalıcılığını arttırarak önem kazanacaktır.

Logo nasıl tasarlanır

Projelendirme

Önceliklik olarak sektörünüze, markanıza, markanızın içerdiği anlam önemlidir. Sattığınız ürün veya hizmetin somutlaştırılabileceği değerler irdelenerek ana fikir oluşturulması ile birlikte logo tasarımı çalışmanız başlatılacaktır.

Logo Tasarımı SonuçlandırmaDeğerlendirme

Tarafımızca hazırlanan alternatifler bir değerlendirmeden geçirilerek size gönderilecek sunum görselleri hazırlanır. Amaç bu noktada sizin bize aktardıklarınız ile bizim aklımızda canlananlar arasında ortak bir nokta yakalamaktır. Ortak nokta yakalanan çalışma üzerinde yoğunlaşılarak tarafınızla istişare edilir. Sizin de değerlendirmeleriniz neticesinde ortak nokta belirlenen çalışma üzerinde alternatifler oluşturulur. Hizalama alternatifleri, duruş biçimi, yer değişiklikleri, renk değişiklikleri vb. gibi düzenlemelerin ardından tarafınıza tekrar sunulur. Gelinen son noktada logo oluşturma süreci karar verilen tasarım ile sonlandırılır.

Sonuç

Logonuz artık sonlanmış ve size teslim edilmeye hazır hale gelmiştir. Vektörel ve ihtiyacınız olabilecek diğer dosya türleri hazırlanarak size teslim edilir. Diğer önemli detay ise size teslim edilen kopyalara bir zarar gelmesi ihtimaline karşı, çalışmalarınız kendi arşivlerimizde her zaman saklanır.

 

Logo tasarım çalışmaları hakkında teknik bilgiler

Logo tasarımı neden vektörel olmalıdır?

Logo’nun fikri akılda başlar, kağıt üzerinde devam eder, ardından da dijital ortama aktarılır. Dijital ortama aktarıldığında bir çok farklı araç ve program ile düzenlenebilecek olan logo çalışması son haline getirilir. Burada iki ayrım söz konusudur. Bir logo Photoshop ile düzenlenebilir. Photoshop yapısı gereği katmanlar aracılığı ile tasarımların yapıldığı ve çoğunlukla fotoğraf düzenleme için kullanılan bir programdır. Photoshop üzerinde bir logo son halini alabilir fakat burada ki söz konusu handikap logo’nun baskı işlerinde kullanılacağı aşamada ortaya çıkar. Photoshop ve benzeri programlar ile hazırlanacak olan logolar dijital mecralarda kullanıldığında bu durum bir sorun teşkil etmezken durum baskı ile ilişkilendiğinde ciddi sorunlarla karşılaşılabilir.

Bu sorunlardan kısaca bahsetmek gerekirse; Logo, bir fotoğraf düzenleme programı ile üretildiğinde çalışma üzerinde renk ayrımı söz konusu olmayacağından tasarım tek renkli olsa bile dört renk olarak çıktısı alınır. Dolayısı ile bu durum baskı maliyetlerine etki edeceği gibi, basılan işin kalitesine de olumsuz yönde etki eder.

Diğer yandan yukarıda bahsedilenlerin dışında doğru olan yöntem ise logo’nun vektörel tabanlı programlar aracılığı ile (CorelDRAW, Illustrator vb.) hazırlanmasıdır. Böylelikle vektörel çizgiler ile somutlaştırılacak olan logo planlanan renk ayrımlarına sahip olur. Büyütüldüğünde ve küçültüldüğünde görüntü kayıpları, bozulmalar ve pikselleşmeler oluşmadığı gibi baskı ile ilişkili kullanılacağı durumlarda çok daha net ve keskin sonuçlar verir.

Trigromi nedir?

Matbaacılık sektöründe çok renklilik anlamına gelmektedir. CMYK yani cyan, magenta, yellow ve black ismindeki 4 ana renk ile üretilen baskı çeşidine trigromi baskı denilir. Logo tasarlanırken üzerinde kullanılan renkler tek renkten, 4 renge kadar belirlenebilir. Tek bir renk, bu 4 rengin karışımından oluşabileceği gibi, 3’ünün veya 2’sinin karışımından da oluşabilir. Çalışma üzerindeki renkler CMYK değerleri üzerinden kalıplandırılır ve bu renk kalıplarının üst üste basılması ile görüntünün son hali ortaya çıkar.

Logo tasarımı konusunda başarı ile sonlardırdığımız çalışma referanslarımıza göz atmanızda mutlak bir fayda görüyoruz, bu konudaki referanslarımızı görüntülemek için tıklayınız.

Logo tasarım yaptırmak istiyorum ve logo tasarım fiyatları ile ilgili detaylı bilgi almak için bize bilgi(at)kornea.com.tr e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Veya çalışma saatlerimiz dahilinde 0.850 302 7687 no’lu telefon numaramızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.


Bize Aklınızdaki Projeden Bahsedin

Bize aklınızdaki projeden bahsedin, çözüm önerimiz ile projenizi geliştirmeniz için size ulaşalım.