Marka Başvurusu

Kornea > Marka Tescili > Marka Başvurusu

Marka başvurusu ile ilgili bilgili bilgi vermeden önce markanın tarihteki ortaya çıkış sürecine göz atmak gerekir. Markaların tarihi oldukça eskiye dayanır. Çok çok uzun zaman önce bir han sahibinin kendi hanını gösteren bir işareti kapısına asması ile ilk mar5kalardan birini oluşturduğu belirtilir. Tabii bundan çok daha eskilere gidildiğinde de marka işaretlerine rastlanır. Örneğin eski devirlerde insanlar hayvanlarını diğerlerinden ayırmak için çeşitli işaretler çizerlerdi. Bunlara Orta Asya’da Türkler “Tamga” yani “damga” derlerdi. Eski çağlarda bu işaretlerin üretilen bazı ürünler üzerinde de olduğunu görüyoruz ancak bunlar üreten kişiyi değil de daha çok o ürünün sahibini gösteriyordu. Tabii eski Mısır’da mezarlardan çıkarılan antik kap ve eşyalarda üreticileri belirten işaretler olduğunu da görürüz ve bu işaretlerin konma amacının ise bir zorunluluk olarak hangi eşyayı kimin ürettiğinin için tespiti konulduğudur. Bu sayede eğer hatalı ya da bozuk bir üretim varsa bunu yapanı bularak cezalandırmanın amaçlandığı bir durumdur.

Marka başvurusu

Bugün ki anlamda marka ise bir işletmenin ya da kişinin ürün ya hizmeti diğerlerinden ayıran işaretlere denmektedir. Bu sayede o işletmenin ya da kişinin ürün ve hizmetleri diğer ürün ve hizmet sağlayanlardan ayrılarak farklılaşmış olacaktır. Ondan sağladığımız yarar ve fayda daha iyi ise diğerleri ile karışmadan bu ürünleri ve hizmetleri satın almamızı sağlayacaktır. Belki bunun için diğer muadillerine nazaran daha yüksek bedel ödemeye de razı oluruz. Bu nedenle de firmalar ve kişiler kendi ürün ve hizmetlerini rakiplerinden ayırmak için markalar kullanmaktalar. Bunları resmi olarak tescil ettirebilmek için de marka başvurusu yapmaktadırlar.

Tescil İle Markanız Ayırt Edici Ve Koruyucu Olacaktır

Marka başvurusu yapmak aslında ciddi anlamda iyi sonuçlar doğurur. Düşünün ki ABD’de geçmişte bazı çiftliklerde yetişen sığırların et ve yağ faydası diğerlerinden daha fazla olduğu için sığır başına çok daha büyük rakamlar ödenmekteydi. Bunu taklit eden başka çiftlikler de aynı işareti kullanarak sığırlarını o kadar etmese de daha yüksek rakamlara satsalar ciddi sorunlar baş gösterirdi. Bu nedenle marka başvurusu yaparak sağlanan ürün ve hizmetler koruma altına alınmalıdır.

Tabii marka başvurusu yapmadan önce geçerli veri alt yapılarından bu markanın tescile konu olan bir alan olup olmadığı araştırılmalıdır. Ya da daha önce başka firmalar ya da kişiler tarafından tescilinin yapılıp yapılmadığı kontrol edilmelidir. Yapılan araştırmalar sonucunda gerçek ya da tüzel kişiler bir markayı tescil ettirmek üzere Türk Patent Enstitüsü’ne başvuruda bulunurlar.

Marka tescili ile markalaşma sürecinize hız kazandırmak ve doğru bir şekilde başlangıç yapmak adına bize iletişim sayfamızda bulunan iletişim formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz dahilinde 0.850 302 7687 no’lu telefon numaramızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.