Marka Tescili Neden Önemlidir?

Kornea > Marka Tescili > Marka Tescili Neden Önemlidir?

Bir marka bir ürün ya hizmeti sağlayan bir firma ya da kişiyi diğerlerinden ayırır. Taklit edilmesini önler. Markasının başka insanlar tarafından izinsiz bir şekilde kullanılmasını engeller. Bu nedenle de ticari hayatta büyük bir yeri vardır. Peki gerçek anlamda marka tescili neden önemlidir diye bakacak olursak aslında bunun bir süreç sonucunda ortaya çıkan bir yapının görünen yüzü olduğunu fark ederiz.

Marka Tescili Neden Önemlidir? Ne İşe Yarar?

Markaların ortaya çıkışı öyle kolay olmamaktadır. Bir ürün ya hizmet diğerlerinden ayrılmak üzere bir işaretle işaretlenebilir. Ya da ona özel tasarlanmış bir ambalajın içinde satışa sunulabilir. Bir markanın gerçek anlamda oluşması için onun zaman içinde yapılan çalışmalar ile marka varlıklarının meydana gelerek bir marka değerinin ortaya çıkması gerekir. Bu olmadığı sürece gerçek manada bir markalaşmadan söz edilemez. Bu nedenle markalaşma adına adımlar atılmış bir alanda tecil yapılmamışsa taklit ve üçüncü kişiler ve kurumlar tarafından markaya zarar verici kullanımların ortaya çıkması işten bile değildir. Bu da marka tescili neden önemlidir sorusunun en önemli cevaplarından birini meydana getirir.

Marka Yatırımları İçin Öncelikle İyi Planlama Gerekir

Markalar çok ciddi emekler ile meydana getirilen yapılardır. Bunun için çok ciddi pazarlama planları oluşturularak, ciddi faaliyetler gerçekleştirilir. Ciddi anlamda reklam ve diğer tanıtım faaliyetleri ile desteklenir. Bir markayı oluşturan varlıklara baktığımızda onun içinde yer aldığı kategorideki tüketim ve satın alma alışkanlıklarına iyice bakmak ve tüketicilerin satın almadaki marka tercihleri ile bunu hangi kanallarla yaptıkları detaylı bir şekilde araştırılmak zorundadır. Böylece marka adına yapılmış olan çalışmaların nasıl sonuçlar ortaya çıkarabileceğini önceden tahmin etmek de olanak dahilinde olacaktır. Reklam ve diğer tanıtım yatırımları ile bir marka oluşturulmaya çalışılırken ulaşılması planlanan hedeflerin net ve doğru olarak tespiti ancak objektif alınan kararlar doğrultusunda etkin olarak yapılabilmektedir.

Marka Değerleri Fiziki Varlıklardan Çok Daha Büyük Maddi Değerlere Ulaşabilir

Günümüz dünyasında marka tescili öncelikle mülkiyet hakkını beraberinde getirir.

Marka tescili neden önemlidir sorusuna verilecek en önemli cevaplardan bir tanesi de budur. Böylece elde edilen “patent, marka, endüstriyel tasarım gibi sınai haklar aslında birçok zaman firmaların bina, makine ekipman ve diğer fiziksel varlıklarından çok daha büyük bir maddi değere sahip olabilmektedir. Bu nedenle buy alana gereken önem verilmeli ve marka tescili aksatmadan yapılmalıdır.

Marka tescili ile markalaşma sürecinize hız kazandırmak ve doğru bir şekilde başlangıç yapmak adına bize iletişim sayfamızda bulunan iletişim formumuz üzerinden ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz dahilinde 0.850 302 7687 no’lu telefon numaramızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.