Marka Tescili Nedir?

Kornea > Marka Tescili > Marka Tescili Nedir?

Marka Tescili Nedir? Marka Tescili Neden Önemlidir?

Marka tescili nedir? sorusuna yanıt olarak; Marka bir işletmenin müşteriler nezdindeki diğerlerinden ayrılmış olan varlıklarının tümüdür. Onu diğer firma ve işletmelerden ayıran her işaret ve amblem ile temsil edilir. Bir markayı oluşturmak ağırlıklı olarak uzun bir döneme yayılan çalışmaların bütününü kapsar. Bu çalışmalar yapılmadan önce oluşturulacak markanın nasıl bir yere konumlanacağı önemlidir. İçinde yer alacak marka varlıklarının neler olacağı gibi unsurlar tek tek planlanır. Böylece marka oluşturulma süreci için bir yol haritasına sahip olunmuş olur.

Bu yol haritası da tabii firmanın sağladığı ürün ve hizmetlerin kimler tarafından tüketildiği ile ilişkilidir. Bu ürün ve hizmetlerin hane halkı ya da hedef kitle içindeki penetrasyon oranı gibi noktalar dikkate alınarak çizilir. Böylece sorunsuz bir çalışma dönemi için ön hazırlıkların ilk aşaması tamamlanmış olur.

Marka tescili nedir sorusu aslında bu kadar emek verilerek oluşturulan bir markanın uğrayacağı zararların nelere mal olacağını aktararak daha kolay cevaplanabilir.

Marka Oluşturmak Zahmetli Bir Süreçtir

Bir marka oluşturmak için yıllar süren ciddi çalışmalar ve ayrılan önemli bütçelerden sonra hiçbir zahmete girmeyen üçüncü kişiler markanızı alıp kullanmak isterse bunu engelleyen bir merci ya da mekanizma olmalıdır.

Bu mekanizmanın çalışması için ise tescil işleminin yapılması gerekir. Peki bu sürekli konusu geçen marka tescili nedir? Marka tescili uluslararası arenada Paris Antlaşması ile bu anlaşmaya imza atan 79 ülkede markanızın 10 yıl süre ile korunması anlamına gelir.

Tescil Prestij Getirir

Marka tescili nedir diye baktığımızda başka kişi ya da firmalar sizin markanızı kullanmaya çalışırlarsa bunu ispat etmeniz ve mahkemelerin müdahale etmesi marka tescili ile çok kolay olur.

Mahkemelerden çıkacak karar ile buna rahatlıkla engel olabilirsiniz. Ya da sizin uzun reklam kampanyaları ve büyük bütçelerle piyasaya lansmanını yaptığınız ve pazarda bir edinmesini sağladığınız ürünlerinizin taklit edilmesini de marka tescili ile kolaylıkla önleyebilirsiniz. Bu nedenle bir markanın başarısı ve devamlılığı açısından tescil edilerek korunmaya başlaması büyük önem taşır. Ayrıca belirli bir marka değerine sahip markaların neredeyse tamamı tescil altındadır. Bu da marka tescili yapılmış olan markaya büyük bir prestij kazandırır.

Marka tescili ile markalaşma sürecinize hız kazandırmak ve doğru bir şekilde başlangıç yapmak adına bize iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz dahilinde 0.850 302 7687 no’lu telefon numaramızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.