Marka Tescili

#MarkanızıKoruyun - "Marka Tescili" sadece markanızı değil, vermiş olduğunuz hizmeti de güvence altına alır.

Marka tescili, bir işletmenin diğer işletmelerden ayırt edilmesini sağlar. Bir şekilde kişi adı, sözcük, şekil, harf, sayı ve türevi gibi ifade edilebilen her türlü işe verilen ad’a marka denilir.

Marka Tescili ve Marka Yönetimi

Marka, çoğu kişi tarafından şirket ünvanı veya patent kavramı ile karıştırılmaktadır. Marka tescili süreci şirket ünvanınızdan bağımsız işleyen bir süreçtir. Şirket ünvanınızın tescili ticaret odaları tarafından denetlenip gerçekleştirilirken, marka tescil başvurusu TPE (Türk Patent Enstitüsü) nezdinde çözümlenmektedir. Bir şirketin bir veya birden çok markası olabileceği gibi, sadece bir tane şirket ünvanı olabilir.

Ayrıca patent olarak’ta halk arasında kullanılan marka tescili kavramı, marka patenti olarak’ta kullanılmaktadır. Patent; bir buluşun gerçekleştirilmesi ile bu ürünü belli bir süre üretme, satma veya kullanma hakkını’nın temsilidir. Bu sebeple marka ve patent temelde birbirinden çok farklı kavramlardır.

Marka tescili’nin işletmeler açısından önemi;

Bir işletme’nin kuruluş amacı ticari kar elde etmekle birlikte, kaliteli hizmet vermektir. Bulunmuş olduğu sektörde fark yaratarak kendini ön plana çıkarmaktır. Vermiş olduğunuz hizmet veya satmış olduğunuz ürünlerin işletmeyi nitelemesi marka ile gerçekleşir. Bu nitelik sizi diğer işletmelerden ayırır ve ayırt edilmenizi sağlar. Fakat markanız tescil edilmediği taktir de bu çabalarınızın tamamı boşa çıkabilir, emekleriniz boşa gidebilir.

Konuyu özet bir şekilde örneklendirelim. Bir restoran açmayı düşünüyorsunuz, aklınızdakine uygun en uygun mekanı buldunuz, bir iç mimara restoranınızı dekore ettirdiniz. Mekan içerisindeki aydınlatma, masalar, sandalyeler, aksesuarları temin ettiniz. Restoranınıza da “Pera Restoran” ismini verdiniz ve bu süreçte de marka tescili ile ilgili hiçbir girişimde bulunmadınız.

Gelin, olası durumlara aşağıda bakalım;

  • “Pera Restoran” markası başka bir işletme tarafından kullanıyor ve tescil ettirilmiş olabilir.
  • Tescil ettirilmemiş olsa bile başka bir restoran ile aynı ismi kullanıyor olacaksanız. Diğer restoranda yaşanan herhangi bir olumsuzluğun, sizin restoranınızda olmuş algısının oluşmaması için hiçbir neden yok.
  • “Pera Restoran” isminde bir restoran yok ve sizinde bunu tescil ettirmediğinizi varsayalım. İki sokak yanınıza ikinci bir “Pera Restoran” isimli işletmenin açılmayacağını size kimse garanti edemez.

Olasılıkları çoğaltmak mümkün. Belirtilen maddelerin tamamı önem arz etse de birinci madde ile karşı karşıya kalmamanızı öneririz. Söz konusu markanın hak sahibi, bütün işletme faaliyetlerinizi durdurma hakkına sahiptir.

Marka tescili ile tüm bu olumsuzlukların önüne baştan geçebilir ve markalaşma yolunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz.

Marka araştırma ve marka tescil başvurusu

Belirlemiş olduğunuz herhangi bir marka, marka niteliği taşımayabilir. Bunun için markanızın TPE nezdinde bir ön araştırma yapılarak başvuruya uygun olup olmadığına bakılması gereklidir. Bireysel olarakta yapılabilinen marka araştırma sürecinde, belirlemiş olduğunuz marka’nın TPE kayıtlarında birebir bulunmaması markanızın tescile uygun olduğu anlamını kesinlikle taşımamaktadır. Bu sebeple markanızın araştırma işleminin uzmanlar tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Markanızın tesciline engel teşkil eden bir unsur olmadığının tespit edilmesi durumunda; marka tescil başvurusu, tescil talebi ile TPE’ye resmi olarak gerçekleştirilir.

Marka Yönetimi

Markalaşma sürecinizde KORNEA size tam hizmet verebilecek donanıma sahiptir. Markanın net olarak berlirlenmesinin ardından size sunabileceğimiz hizmetler; logo tasarımı, kurumsal kimlik tasarımı ve bu çalışmaların baskı süreçlerine yönelik hizmetleri yönetebiliriz.

Marka tescili konusunda başarı ile markalaşma sürecine katkıda bulunduğumuz çalışma örneklerimize göz atmanızda mutlak bir fayda görüyoruz. Bu konudaki referanslarımızı görüntülemek için tıklayınız. Konu hakkında detaylı bilgi almak için bize bilgi(at)kornea.com.tr e-posta adresimizden ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz dahilinde 0.850 302 7687 no’lu telefon numaramızdan dilediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.