Sosyal Medya Optimizasyonu ve Web Siteniz için 5 Tüyo

Kornea > Sosyal Medya Yönetimi  > Sosyal Medya Optimizasyonu ve Web Siteniz için 5 Tüyo

Sosyal Medya Optimizasyonu ve Web Siteniz için 5 Tüyo

Sosyal medya optimizasyonu bir ihtiyaç mıdır? Eğer şirketinize ait bir web sayfanız varsa arama motoru optimizasyonu SEO’yu duymuş olabilirsiniz. O zaman yapılacaklar listesine sosyal medya optimizasyonu eklemenin tam sırası. Sosyal medya paylaşımları için optimize edilen bir web sitesi daha fazla trafik alır ve müşterilerin katılımı da daha fazla sağlanır. Peki, bu sosyal optimizasyon tam olarak nedir? Sadece sayfanıza sosyal paylaşım butonları eklemek mi? Aslına bakarsanız sayfanızda ne kadar çok içerik bulundurursanız ziyaretçilerinizden de o kadar fazla geri bildirim alırsınız. Web sayfanızı daha sosyal yapmak için sosyal medya butonlarının ötesine giderek aşağıdaki 5 tüyoyu gözden geçirin:

Sosyal medya optimizasyonu için neler yapılmalı?

Daha sosyal bir deneyimi cesaretlendirin

İnsanların ya paylaşacağı ya da paylaşmayacağına inanılır. Ama duysal anlamda zekice kelime seçimleri yaparak sitenizdeki katılıma ve paylaşıma teşvik edebilmek sizin elinizdedir. Kelime seçiminiz markanızın kişiliğini yansıtır ve etkileşime açık bir hava yaratır. Mesela ‘şimdi deneyin’ demek yerine ‘denemeye bir şans vermeye hazır mısınız?’ gibi kelime gruplarını kullanabilirsiniz. Bu tarz ifadeler kullanıcılarda daha bireysel bir deneyim izlenimi uyandırır. Ayrıca ifadelerinizi kişiselleştirmek kullanıcıların yorum bırakmada ve sayfanızı paylaşmada daha rahat olmalarını sağlar.

İçerik kalitenizi arttırın

Müşterilerinizin ilginç ve faydalı bulacağı farklı içerikler oluşturmak başarılı bir online pazarlama stratejisinin anahtarıdır. Kaliteli bir içerik olmadan sayfanızın keşfedilme ve yayılma şansı oldukça azdır. İçeriklerinizin kalitesini arttırmak sitenizi sosyalleştirmek için uygulayabileceğiniz tekniklerden biridir. Düşünün; paylaşılmaya değecek makaleler, blog gönderileri ya da videolar oluşturuyor musunuz? Örneğin başlıklarınızın ilgi çekici ve cezbedici olduğundan emin olun. Paylaşım butonlarınızın içeriğinizle bir bütünlük içerisinde olmasını sağlayın. İçerik formatı ve uzunluğu da oldukça önemlidir. İnfografikler, videolar ve blog gönderileri uzun olmaktansa sık yayınlanır. Bu da içeriklerin kolaylıkla sindirilmesini sağlar. Bu da özellikle de mobil cihaz kullanan tüketicilerinizin sayısını arttırmada önemlidir.

Olabildiğince teşvik edin

Ziyaretçilerinizi puanlama sistemleri, madalyalar ve yıldızlar gibi oyun niteliğindeki site özellikleriyle teşvik edin ve rekabet ortamı yaratın. Sitenizde bunu hangi alanlarda yapabileceğinizi gözden geçirin. Sıralama ve oylama sistemleri gibi basit bir eklenti bile çok fark yaratabilir.

Etkin olarak müşteri geri bildirimi alın

Ziyaretçilerinizin beklentilerini ve isteklerini en son ne zaman sordunuz? Küçük anketler düzenleyerek siteye sonraki aşamalarda ne tarz eklentiler istediklerini ya da bekledikleri ürün ve hizmetleri sorabilirsiniz. Geri bildirimin gücünü küçümsemeyin. Alanınızda yapacağınız kitle kaynaklı çalışmalar kullanıcılarınızı hem sizinle hem de birbirleriyle daha sosyal olmaya teşvik edebilir.

Özenle takip edin ve düzenlemeler yapın

Bazı markaların diğerlerine oranla daha fazla sosyal katılım aldığını düşünebilirsiniz. Fakat başarının kaynağı markanın adındansa test ederek düzenlemelerin yapıldığı stratejik süreçten kaynaklanır. Sayfanızda katılımı arttırabilmek için paylaşım butonlarının yönlendirdiği sayfaları ve müşteri etkileşimini arttırabilmek için ne çeşit mesajlar vermeniz gerektiğini gözden geçirin. Soyal medya trafiğini takip edin ve insanların sitenize katılımını görün. Daha basit ve direkt bir dil kullanmak gibi basit değişiklikler bile sosyal etkileşimde büyük farklılıklar yaratabilir. İşletmeler çoğu zaman sosyal medya optimizasyonu stratejilerini test etmeyi ve düzenlemeyi reddederler. Fakat bu optimizasyondaki eksiklikler farkını kısa sürede gösterebilir ve sizi rakiplerinizin gerisine düşürebilir.

Tüm yukarıda belirtilenleri tam anlamı ile yerine getirmek ve etkileşimi arttırmak için sosyal medya hesaplarınızında profesyonelce yönetiliyor olması önemli. Sosyal medya yönetimi konusunda destek almak için ilgili sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

korneacomtr

Logo tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, marka tescili ve web tasarımı alanlarında başarı ile sonuçlandırılmış projeler ile mutlu müşteriler ve nitelikli işler üretme peşinde olan reklam ajansı.

Henüz bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapın

Yorum
Adınız
E-Posta
Web Siteniz