Mobil Uyumlu Web Sitesi için Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Kornea > Web Tasarımı  > Mobil Uyumlu Web Sitesi için Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Mobil Uyumlu Web Sitesi için Göz Önünde Bulundurulması Gerekenler

Mobil uyumlu web sitesi tasarımı yaptırırken göz önünde bulundurulması gereken bir takım önemli kriterler bulunmakta. Bu kriterler olumlu şekilde değerlendirildiğinde ziyaretçilerinize erişilebilirliği yüksek bir altyapı sağlayabilirsiniz.

Mobil uyumlu web sitesi neden bu kadar önemli hale geldi?

Uzun vadeli düşünün

Teknolojinin hızla gelişmekte olduğu bu çağda mobil aygıtlar yoluyla içeriklere erişimin şu an olduğundan daha farklı bir noktaya gelebileceğini söyleyebiliriz. (Web sayfalarındaki kullanıcı ara yüzleri ve içeriklerin Google Glass gibi giyilebilir aygıtlar için optimize edilmesi gerekebilir. Yine son dönemde popüler olan VR (Sanal Gerçeklik) gözlükleri için de aynı durum geçerli olabilir.)

Bu sebeple tekrardan bir şeylere başlamanıza gerek kalmayacak şekilde sadece basit değişimlerle çağa ayak uydurabileceğiniz bir web tasarımı yaptırmanız önemlidir. Mobil web sayfası tasarımı için mobil uygulama ya da web sayfası açma gibi kararların artı ve eksileri göz önünde bulundurularak uzun vadeli bir strateji belirlemek zorunlu olabilir.

Mobil uyumlu web sitesi neden önemlidir

Hedeflerinizi ve içeriklerinizi kavrayın:

Görev ve içerik arasındaki bağ mobil kullanımın ilk yıllarına kıyasla günümüzde daha da güçlü bir hale gelmiştir. Mobil cihazlar üzerinden internette sörf yapma gibi deneyimlerin, kullanılan aygıtlar tarafından getirdiği bazı kısıtlamalar bulunmaktaydı. Eğer bir kullanıcı bir web sayfasına mobil bir cihazdan ulaşıyorsa bu kullanıcının spesifik bir bilgiye ulaşma amacında olduğunu varsayıyorduk.

Fakat günümüzde mobil cihazlar her yerde ve her zaman kullanılmakta ve masaüstü bilgisayarlarla neredeyse aynı işlevleri görmesi için kullanılmaktadır. İçeriğin önemi hala inanılmaz olsa da kullanıcı çevresinin “mobil cihaz kullanımı” üzerindeki etkisi düşünüldüğünde artık mobil araçların kullanım amaçları kişiden kişiye değişiyor.

Mobil uyumlu web sayfası kullanımını ve hareketliliğini anlayın:

Mobil web sayfaları ile alakalı yaygın olarak bilinen bilgilerden biri de mobil kullanıcıların her zaman acele içerisinde olmaları ya da sadece belirli bir bilgiye ulaşmak istediklerinde mobil cihazlarını kullanmakta olduklarıdır. Fakat günümüzde mobil internet kullanımının büyük bir kısmı kullanıcıların boş zamanlarında gerçekleşmektedir ve bu da mobil uyumlu web sayfası tasarımlarının takındığı tutum üzerinde oldukça etkilidir. Artık masaüstü bilgisayarlarında yapılabilecek şeylerin çoğu akıllı telefonlarda da mümkün olduğu için “akıllı telefon kullanımı” artmaktadır. Bu sebeple mobil uyumlu web sitesi tasarımı öncelikli olarak değerlendirilmelidir.

Önceliğe sahip içerikler farklı mobil cihazlarda da aynı şekilde görüntülenmelidir:

Kullanıcıların mobil cihaz kullanımları arttığı için, mobil sitelerin masaüstü sürümlerinin bir yansıması olması beklenmektedir. Hatta bazı insanlar mobil sürümü olan bir sayfada bile masaüstü sürümü kullanmayı tercih etmektedirler. Bu sebeple önceliğe sahip olan içerikleriniz masaüstü sürümünüzdekiyle aynı olmalıdır. Kullanıcılarınız mobil kullanımdan masaüstü kullanıma geçtiklerinde karşı karşıya gelecekleri içerikler arasında fark görmemelidirler.

Mobil uyumlu web tasarımında tüm cihazlar ile uyumluluk

Masaüstü mü yoksa mobil sürüm mü öncelik olmalı?

‘Önce mobil’ yaklaşımı son günlerde oldukça yaygınlaştı. Fakat bu tutuma kesin olarak doğru ya da yanlış diyebilmemiz mümkün değildir.

Burada önemli olan küçük ekranlardaki içeriklerin görünümüne özen göstermektir. Görselleriniz istediğiniz şekilde mobil cihazlarda görünmese bile, önemli olan içeriklerinizden alınan yararın sabit kalabilmesidir.

İlgili içeriğe hızlı erişim sağlamak:

En başarılı mobil sayfalar temiz ve hızlı olanlardır. Mobil kullanıcıların beklentilerini karşılayarak içeriğe olan erişimi olabildiğince hızlı hale getirmek bu bakımdan önemlidir. Örneğin rezervasyon bilgileri, menüler veya yer bilgileri gibi içeriklere hızlı erişim sağlamak öncelik olmalıdır.

Seçenekleri kısıtlı tutun. Mobil kullanıcılar istedikleri içeriğe ulaşırken sürekli olarak bağlantılarla yönlendirilmeyi sevemezler.

Yazı tipinizi okunması ve yüklenmesi kolay olacak şekilde seçin:

Web sayfanızın yazı tipini keskin ve okunaklı olacak şekilde seçin. Modern mobil tarayıcılar tasarımcıların daha yaratıcı olmasına olanak sağlayan seçeneklere sahiptir fakat yazı tipini kullanıcılar için basit tutmak önemlidir.

Yazılı içerikleri daha kısa tutun

Tweet, SMS ya da kısa e-postalar mobil sayfa kullanıcıları için okunması kolay olduğundan sıkıntı çıkarmaz fakat diğer durumlarda daha uzun içerikler, erişilmek istenen bilgiye bir kolaylık sağlamıyorsa kullanıcıya zorluk çıkaracaktır. Bu nedenle içerik metninde bulunması gerekmeyen kısımları çıkarmak daha yararlı olacaktır.

Her mobil içeriğe ayrı sürüm getirmeye çalışmayın:

Her kullanıcı aynı markada telefona sahip değildir ve bütün akıllı telefonlar da dokunmatik ekranlı değildir. Her kullanıcının ekran çözünürlüğü ya da yazı yazma metodu telefondan telefona değişir. Bu yüzden “responsive” yapı sayesinde platformlardan bağımsız olarak mobil uyumlu web sitesi yaptırmak mümkün. “Responsive” yapı sayesinde web sitesi, ziyaretçinin siteye giriş yaptığı cihazı tespit ederek kendini o cihazın ekranına göre ölçeklendirir. Böylelikle ziyaretçiye maksimum ölçüde erişilebilirlik sunulmuş olur.

Pil ömrünü göz önünde bulundurun

Günümüzde akıllı telefonlar ve tabletler güçlü işlemcilere sahiptir.  Güçlü işlemciler de çalışabilmek için daha fazla elektrik kullandığından şarj daha hızlı bitmektedir. Mobil sayfanızda yer bildiren haritalar ve animasyonlar kullanmak da bunu arttırabilecek faktörlerdir. Bu tarz sayfa özellikleri işlemci kaynaklarının daha fazla güç sarf etmesine sebep olacağı için pili daha çabuk bitirecektir. Bu nedenle bahsedilen özellikleri sınırlı tutmak akıllıca bir seçenektir. Eğer sayfanızı mobil kullanıcıların pil ömrünü göz önünde bulundurarak oluşturursanız kullanıcılarınıza büyük bir iyilik yapmış olursunuz.

korneacomtr

Logo tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, marka tescili ve web tasarımı alanlarında başarı ile sonuçlandırılmış projeler ile mutlu müşteriler ve nitelikli işler üretme peşinde olan reklam ajansı.

Henüz bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapın

Yorum
Adınız
E-Posta
Web Siteniz