Her Fotoğrafçının Bir Web Sitesi Olması Gerektiğinin 8 Sebebi

Kornea > Web Tasarımı  > Her Fotoğrafçının Bir Web Sitesi Olması Gerektiğinin 8 Sebebi

Her Fotoğrafçının Bir Web Sitesi Olması Gerektiğinin 8 Sebebi

Web tasarımı ile ilgili fazla bilgisi olmayan insanlar için bir web sayfası oluşturma fikri ürkütücü olabilir. Fakat bunu nasıl yapacağınızı düşünmeden önce neden yapacağınız sorusunu yanıtlayın. Artık Flickr, Pinterest gibi sitelerde hesap açmak oldukça kolay. Bu nedenle fotoğrafçıların neden kendi sitelerine ihtiyaç duyabileceğini merak ediyor olabilirsiniz.

1) Fotoğraflarınızı tanıtabilmek için

Eğer stok fotoğraf sitelerine fotoğraf satacaksanız, kendi web sitesine sahip olarak kendinizi tanıtmanız ve fotoğraflarınıza dünya çapında farkındalık yaratmanız oldukça iyi bir seçenektir. Pek çok fotoğraf alıcısı seçimlerini stok fotoğraf sitelerinden yaptıkları için, internet sayfası kullanımı diğer kullanıcılara erişmeniz için size gereken avantajı sağlayabilir.

2) Kendi fotoğraflarınızı satabilmek için

Belki de stok ya da baskı fotoğraflarınızı satmak istiyorsunuzdur. Bunu da kendi web sayfanız yoluyla yapmanız mümkündür. Özellikle de stok fotoğraf satmak istiyorsanız bu iş her zaman ucuza gelmeyebilir fakat bu şekilde tam ya da yarı zamanlı bir iş kurabilmeniz mümkündür. Gavin Gough’un web sayfası bu tarz sitelere verilebilecek en güzel örneklerdendir. Sitede fotoğrafçı hakkında bilgi verilmekte, en başarılı fotoğrafları gösterilmekte ve okuyucular da en son haberlerle bilgilendirilmektedir. Bu da Gough’un fotoğraflarının satışında oldukça etkilidir.

3) Çevrimdışı fotoğrafçılık işinizi tanıtabilmek için

Diyelim ki İstanbul’da bir ürün fotoğrafçısısınız. Potansiyel müşterilerinizin arama motorlarına ‘İstanbul’daki ürün fotoğrafçıları’ yazdığını düşünün. Eğer arama motorlarının ilk sayfasında profesyonel bir site haline gelmiş olan sizin sayfanız çıkarsa, müşterilerinizin sizi tercih etme eğilimleri de artacaktır ve bu da size daha fazla iş getirecektir.

4) Profesyonel görünmek için

Flickr.com fotoğraflarınızı paylaşmak ve diğer fotoğrafçılarla iletişime geçebilmek için harika bir sayfadır. Fakat kendi web sitenize sahip olmanız hem daha profesyonel hem de daha etkileyici görünecektir. Eğlence için ya da kendinizi tanıtma gibi ciddi bir amaç uğruna olsa da, fotoğraf galerisi ve iletişim bilgilerinizi içeren basit bir sayfa bile potansiyel kitleniz içerisinde oldukça güçlü ve etkili bir izlenim bırakabilir.

5) Telif hakkı ihlalinden kaçınmak ve fikir haklarınızı koruyabilmek için

Birkaç yıl önce Flickr üzerindeki fotoğrafların, sahiplerinin haberi olmadan satışa sunulduğunu biliyor muydunuz?  Telif hakkı ihlali ve fikir haklarının korunması günümüzde fotoğrafçıların dikkatli olması gereken önemli konulardan biridir. BBC gibi büyük kuruluşlar bile bu konu hakkında bilgili olmalarına rağmen telif hakkı ihlaliyle suçlanmışlardır. Bu da fotoğrafçıların fotoğraflarının hangi online alanlarda bulunduğuna ve fotoğraf hırsızlığını nasıl engellemeleri gerektiğine önem vermelerini gerektiriyor. Bu durum kolay bir çözümü olmayan karmaşık bir konudur. Fakat fotoğraflarınızı kendi sitenizde tutmanız fikir ve telif haklarınızı korumanız için büyük bir başlangıç olabilir. Hangi fotoğrafı görüntüleyebileceğinize ve filigran yapabileceğinize karar verebilir ve böylece çalınma olasılığını da olabildiğinde düşürebilirsiniz.

6) Fotoğrafçılıkla bağlantılı işlerinizi tanıtabilmek için

Butan ve Kaşmir gibi uzak bölgelere fotoğraf gezileri düzenleyen Tewfic El- Sawy gezgin bir fotoğrafçıdır. Reklam vermek pahalı bir iştir fakat eğer çaba göstermeye istekliyseniz internet üzerinden ücretsiz bir şekilde reklamınızı yapabilir ve kendinizi tanıtabilirsiniz. Tewfic seyahat fotoğrafçılığı üzerine kurulu müthiş bir blog sayfası yürütmektedir ve bu sayfayı da düzenli olarak güncelleyerek foto muhabirlere ve seyahat fotoğrafçılarını başka sayfalara yönlendirmektedir. Sonuç olarak da sayfa seyahat fotoğrafçılığıyla ilgilenenler için müthiş bir kaynak haline gelmiştir. Tewfic hem bir hizmet sunmakta hem de kendi işini tanıtmaktadır.

7) Para toplamak için

Foto muhabir Zoriah, Filistin ve Irak gibi dünyanın en tehlikeli savaş bölgelerinde fotoğrafçılık yapmaktadır. Zoriah’ın tutkusu bu ülkelerdeki hikâyeleri bütün dünya ile paylaşarak farkındalık uyandırmaktır. Fakat foto muhabirlik çok gelir getiren bir alan değildir. Bu sebeple Zoriah web sayfasını bağış toplamak için kullanmaktadır.

8) Reklam geliri kazanmak ya da e-kitap satabilmek için

Evet, web siteniz ya da blog sayfanız aracılığıyla para kazanabileceğiniz doğru! Reklam alanı satabilir, Google reklamlarını görüntüleyebilir ya da e-kitap gibi ürünleri pazarlayabilirsiniz. Aslına bakarsanız bu işin matematiği oldukça kolaydır. Sitenize ne kadar ziyaretçi alırsanız, reklam bağlantılarına tıklayacak ve e-kitabınızı satın alacak kişilerin sayısı da o kadar artacaktır. İnternetin dünya çapındaki ulaşım alanını düşündüğünüzde buradan kazanç etme potansiyeliniz oldukça yüksektir. Gerçek olamayacak kadar güzel değil mi? Bazı açılardan öyle görünebilir fakat makul bir gelir elde edebilmeniz için oldukça fazla ziyaretçiye ihtiyacınız olacak fakat bu da üstesinden gelinmeyecek bir şey eğil. Son bir araştırmaya göre blog sayfaları her ay 100.000’den fazla ziyaretçi almaktadır fakat bunu başarabilmeniz o kadar da kolay olmayabilir. Bu işe zaman ve çaba vermeye hazır olun. SEO ve sosyal ağlar gibi pek çok kavramı öğrenmeniz bu iş için gerekli olabilir. Eğer başarıya ulaşmak istiyorsanız mükemmel bir blog sayfası veya web sayfasına sahip olmalı ve içerik oluşturmada sıkı bir çalışma yürüttüğünüzden emin olmalısınız. Bunun için de içeriklerinizin yüksek kalitede olması şarttır.

9) Eğlenebilmek için!

Bu listedeki en önemli madde aslına bakarsanız budur. Yeni bir şeyler öğrenmek, online dünyaya katkıda bulunmak ve bundan keyif olmak sizin ilk amacınız olmalıdır.

korneacomtr

Logo tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, marka tescili ve web tasarımı alanlarında başarı ile sonuçlandırılmış projeler ile mutlu müşteriler ve nitelikli işler üretme peşinde olan reklam ajansı.

Henüz bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapın

Yorum
Adınız
E-Posta
Web Siteniz