Web Siteniz Mobil Uyumluluk Kriterlerine Sahip mi?

Kornea > Genel  > Web Siteniz Mobil Uyumluluk Kriterlerine Sahip mi?

Web Siteniz Mobil Uyumluluk Kriterlerine Sahip mi?

Mobil uyumlu web sitesi artık bir lüks olmaktan daha çok internette fark edilebilmeniz ve ziyaretçilerinizin size daha kolay ulaşmaları için önemli bir kriter. Google’ın bu konudaki hassasiyeti belli bir süreden bu yana gözlemlenmekte. Google bir yandan kendi alt yapısını en iyi arama sonuçlarını vermesini yönünde geliştirirken, diğer yandanda interneti dahada iyileştirmek gibi bir takım projeleri de beraberinde yönetiyor.

Web siteleri ve ziyaretçi oranları ile ilgili en iyi istatisliklere sahip olan Google, ziyaretçilerin mobil uyumlu olmayan bir siteden ayrılma olasılıklarının bir mobil siteye oranla 5 kat daha fazla olduğunu belirtiyor. Bu da demek oluyor ki eğer internet siteniz mobil uyumlu değilse, sitenizi ziyaret eden 5 ziyaretçiden birini kaçırmaktasınız.

Google mobil uyumluluk sonuç ekranı

Web Sitem Mobil Uyumlu mu?

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını kendinizde gözlemleyebilirsiniz. Web sitenizi akıllı cep telefonunuz ile açtınızda (iPhone ve Android işletim sistemli cep telefonları veya aynı işletim sistemlerine sahip tabletler) şayet görmüş olduğunuz görüntü bilgisayarınızdaki ile aynıysa bu alt yapıya sahip değildir.

Bu biçimdeki siteler açıldığında tüm detaylar okunması ve görülmesi gerekenden oldukça küçük ve ziyaretçi açısından kullanımı oldukça zor olan web siteleridir.

Uyumlu olması durumunda ise kullanmış olduğunuz cihaza göre web siteniz kendisini ölçeklendirecek gerek akıllı cep telefonu veya tablet, gerekse bilgisayar ile ziyaret edildiğinde erişilebilirliği en üst düzeyde olacaktır. Böylelikle ziyaretçiler ulaşmak istedikleri içeriğe kolaylıkla ulaşarak web sitenizi rahatça dolaşabilme imkanına sahip olacaklar.

Mobil Uyumluluk Testi

Google 2014’ten bu yana oldukça ciddi bir şekilde bu konuyu değerlendirmekte ve arama sonuçlarında bu kriterlere uyan web sitelerinin yanına “Mobil Uyumlu” ibaresini yerleştirmektedir. Hatta bu kriterlere uyan web sayfalarının arama sonuçlarında diğerlerine oranlar daha üst sırada yer alacağını belirtmişti.


Ücretsiz olarak web sitenizin uyumluluğunu test etmemiz için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Form


Bu test ile birlikte web sitenizin mobil hız testi ve masaüstü hız testleri ile ilgili bilgileri de alabilirsiniz. Aynı zaman da sonuçlarda ne yönde iyileştirmeler yapmanız ile ilgili bilgileri de görebilirsiniz.

Google uyumluluk öneri ekranı

Web sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını zahmetsizce test edebilmeniz için Google Mobil Uyumluluk Testi aracını kullanabilirsiniz.

Web Sitemi Nasıl Mobil Uyumlu Hale Getirebilirim?

Hali hazırda ücretsiz bir içerik yönetim sistemi kullanıyorsanız (Örn: WordPress, Joomla, Drupal vb.) Google size burada konu ile ilgili çözüm önerileri sunuyor. Şayet bu gibi konular ile ilgilenecek bilginiz yoksa ve bu konunun profesyonel bir biçimde çözümlenmesini istiyorsanız buradan konu ile ilgili detaylı bilgi edinebilir veya iletişim sayfamızdan konu ile ilgili bilgi talep edebilirsiniz.

korneacomtr

Logo tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, marka tescili ve web tasarımı alanlarında başarı ile sonuçlandırılmış projeler ile mutlu müşteriler ve nitelikli işler üretme peşinde olan reklam ajansı.

Henüz bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapın

Yorum
Adınız
E-Posta
Web Siteniz