Yönetim Panelli Web Sitesi Neden Önemlidir?

Kornea > Web Tasarımı  > Yönetim Panelli Web Sitesi Neden Önemlidir?

Yönetim Panelli Web Sitesi Neden Önemlidir?

İçerik yönetim sistemi nedir?

Yönetim panelli web sitesi; web sayfaları, forumlar, takvimler gibi kolayca eklenebilen, çıkarılabilen, site içerisinde taşınabilen ya da sonradan yayınlanmak için programlanan esnek modüllerin yönetimini sağlayan bir yazılımdır. Tek bir yönetici ara yüzü kullanılarak bütün içerikler yönetilebilir, çeşitli bireylere ve gruplara erişim izinleri ve düzenleme hakları sağlanabilir ve sayfanın erişilebilir bölümleri ayarlanabilir.

Web sitesinin yönetim panelinin olması neden önemlidir

İçerik yönetim sistemi yeni bir fikir değildir. Yeni olan şey ise bu sistemin artık ortalama işletmelerin kullanımında kolaylıkla ulaşılabilmesi ve fiyat olarak da daha uygun hale gelmesidir.

Yönetim panelli web sitesi çalışmalarının diğer sitelere kıyasla sahip olduğu avantajlar:

1) İçerik yönetim sistemi etkileşimsel bir deneyim sağlar

Tipik bir web sitesi, yazı ve görsellerle yaptığınız işi tanımlayan sabit ve çevrim içi bir tanıtım alanıdır. Görsel olarak eşsiz bir tasarıma sahip olsa da siteniz derinlikten yoksun olabilir. İçerik yönetim sistemine sahip bir web sayfası ile kullanıcılarınızın okudukları ve deneyim ettikleri içerikleriniz hakkında yorum eklemelerini sağlayarak sosyal bir etkileşim ortamı yaratmanız mümkündür ve tüm bunlar da sizin kontrolünüz altında olacaktır.

2) Sitenin mesaj panoları ve ziyaretçi defteri gibi tüm alanları tutarlıdır.

Tipik bir siteye yeni özellikler eklemeye başladığınızda her eklenti farklı bir program tarafından oluşturulduğundan kendi tasarımına ve menüsüne sahip olacaktır. Fakat içerik yönetim sisteminin her eklentisi bütünlük içerisindedir ve birbiriyle tutarlı bir görünüme sahip olduğundan ziyaretçilerin istedikleri kısımlara erişebilmesini kolaylaştıracaktır.

3) Ağ yöneticisinin web tasarımı uzmanı olmasına gerek yoktur.

Tipik bir web sayfası bir profesyonel ya da HTML veya yazılım konusunda uzmanlığı olan bireyler tarafından hazırlanır. Bu durum da bu tarz siteleri oluşturabilecek kişilerin sayısını sınırlandırmaktadır. Yönetim panelli web sitesi kullanıcı dostu web kaynaklı içerik düzenleme seçeneğine sahiptir ve bu sistem de web sayfasına uygun olarak geliştirilmiştir.

4) İçerik yönetim sistemi olan web sayfaları birden fazla yöneticiye izin verir

Genellikle tipik sitelerde bütün ağı denetleyen tek bir yönetici bulunmaktadır. Bu durum tam zamanlı üyelerin alanlarında uzmanlaşması için güzel bir fırsat olabilir fakat çoğunlukla gecikmelere de yol açabilir. Yönetim panelli web sitesi için geniş yetki alanı olan bir yönetici ve belli alanlara erişmeye ve bu alanları güncellemeye yetkisi olan bir yardımcı yönetici bulunabilir.

5) Web sayfanız düzenli olarak güncellenir ve güncelliğini korur

Eğer web sayfasını güncelleme görevi tek bir yöneticiye kalırsa, bu yönetici meşgul olduğunda, tatilde ya da izinde olduğunda siteniz zamanı geçmiş verilerle ve bilgilerle dolabilir. Diğer yandan içerik yönetim sistemi olan bir sitede içerikler çeşitli üyeler ve gönüllüler tarafından hafta içerisinde ve hatta günlük olarak güncellenir. Ortalama bir şirket web sitesi içeriklerini herkesin erişebileceği şekilde ayarlar fakat çalışanlar ve yönetim takımları arasındaki iletişimi ve verimliliği arttırabilmek için bir şey yapmazlar. İçerik yönetim sistemine sahip sitelerde, web sayfaları, takvimler, duyurular ve forumları sadece site çalışanlarının erişimine açabilir ve iç iletişiminizi de güçlendirebilirsiniz.

6) Site tasarımı kolaylıkla güncellenebilir

Statik web sitelerinde tek bir gönüllü sayfayı düzenlemeye çalışır ve takımın diğer üyeleri tasarım ve düzenlemeden bir haberlerdir. Eğer tasarımınız ilgi çekici değilse işler daha karmaşık bir hale getirebilir. Ama içerik yönetim sistemine sahip sitelerde içerik büyüyen ve değişebilen esnek bir yapıya sahiptir ve kolaylıkla kullanılabilen web tasarım araçları mevcuttur. Site içerisindeki sekmelerin ve içeriklerin yerini değiştirmek bile size birkaç tık uzaklıkta olacaktır.

7) Gelecekteki yeni işlevsel araçlar kolaylıkla eklenebilir

Eğer tipik bir web sitesine ek olarak iletişim formu, sipariş formu gibi işlevsellikler katmak istiyorsanız, site yöneticisinin yeni bir yazılım bulması, yüklemesi, yapılandırması ve menüye bağlantı eklemesi gibi pek çok işe girişmesi gerekecektir. İçerik yönetim sisteminde ise yeni eklentiler kolaylıkla eklenebilir ve işinizin gelişimi ile doğru orantıda sayfanız da gelişebilir.

8) Satın alınabilirlik

Son zamanlara kadar sadece büyük şirketler programlama ve geliştirme yazılımlarına binlerce dolar harcayabilmekteydi. Ayrıca lisanslama için de aylık ücretler ödenmekteydi. Fakat günümüzde içerik yönetim sistemleri her kesim için erişilebilir hale gelmiştir. İnternet üzerinde size bu hizmeti sağlayabilecek pek çok ücretsiz site bulmak mümkündür.

9) Size özel içerik yönetim sistemleri

Bazı işletmeler yönetim panelli web sitesi yapılandıracak uzmanlara sahip olmadığından yazılımı yüklemek ve yapılandırmak için bir geliştiricinin yardımına başvurmak gerekebilir. Tipik web tasarımı çalışmalarına kıyasla bu seçeneğe yönelmek sizden hem daha az zaman hem de para çalacaktır.

korneacomtr

Logo tasarım, kurumsal kimlik tasarımı, marka tescili ve web tasarımı alanlarında başarı ile sonuçlandırılmış projeler ile mutlu müşteriler ve nitelikli işler üretme peşinde olan reklam ajansı.

Henüz bir yorum bulunmamaktadır.

Yorum yapın

Yorum
Adınız
E-Posta
Web Siteniz